Yeniköy Kalendertepe Restoran

Yenikoy Kalender Restoran2Yazın gelmesi, kat kat kıyafetlerden kurtulmanın verdiği hafiflik ve spora olan açlığımızdan sebep kendimizi sokaklara attığımız günlerden biriydi.

8 Yürüyüşe çıkmaya karar verdik ve sabah giydik şortumuzu, spor ayakkabılarımızı, Ortaköy’den başladık Bebek tarafına yürümeye. Ama ne yürümek! Türküz biz, idmana, ısınmaya ihtiyaç duymayız. İlk defa yürüyecek birisi Ortaköy’den Yeniköy’e mi yürür arkadaş, biz biraz abarttık sanki. Sonra bir susuzluk bir açlık baş gösterdi.7

Biricik, ‘Kalender’de harika bir yer var, orada kahvaltı edelim’ dedi ve ilk defa Kalendertepe’ye o gün gittim. Uzun bir yokuş çıktıktan ve ağaçların arasından şen şakrak geçtikten hemen sonra sol tarafınızda bitiveriyor Kalendertepe Restaurant.3

Yıllarca Tarabya’da oturdum, böyle bir yerden haberim yok. Sanki kapıda kolunuza yüksek doz mutluluk, huzur, gülücük enjekte ediyorlar. Masaya oturur oturmaz, ihtiyacınız olan şeyin doğaya dönüş, maviye yeşile özlem olduğunu anlıyorsunuz. Sonrası tam bir çılgınlık!

4Evde annelerimiz nasıl hazırlıyorsa kahvaltıyı, burada da o hesap. Peynirler, domatesler tek bir tabakta sıkış pıkış değil, ayrı ayrı tabaklarda geliyorlar. Ortaya sofranın sultanı sucuklu yumurta yerleşiyor. Herşeyin tazeliği, lezzeti ortada, gözle görülebilir, tadılabilir. Ekmeğimiz, suyumuz, demlik çayımız geliyor, ve hatta meyvemiz.

1Sadece bir yokuş çıkarak, hem tarfikten, hem çılgın insan kalabalığından kurtuluyoruz. Kümesten gelen hayvan sesleri, deniz ve orman manzarası eşliğinde gerçek bir kahvaltı yapıyoruz. Bu muntazam kahvaltıya sadece kişi başı 30 TL veriyorsunuz. Söylüyorum size, masada yok yok! Özellikle tatlı severlere önerim Bergamut reçelinin tadına varın, enfes bir reçel.

6Kalendertepe’nin bir başka güzelliği de, çoluk çocuk, torun torba, maaile gidip, keyifle vakit geçirebileceğiniz bir yer. Kocaman bahçesinin yanında, güzelde bir parkı var. Baya salıncaklı, tahterevallili falan. Kalendertepe’de sadece kahvaltı var sanmayın, akşam yemeği içinde oldukça yerinde bir tercih.

Birçok harika mekana beni götürdüğü gibi, burayı da bana kazandıran sevdiceğime sonsuz teşekkürler. Açık yüreklilikle söylüyorum, İstanbul’da daha iyi bir kahvaltı alternatifim yok.

Kalendertepe Restaurant’a gitmek isteyenler buyrun adresi vereyim:Yeniköy Mahallesi, Atadan Sokak No:12 / Tarabya Kalender Orduevi’nin yanından yukarıya doğru tırmanışa geçin ve cumhurbaşkanlığı köşkünü görür görmez sola dönüp tekrar yolu takip edin, işte geldiniz, afiyetler olsun.

Yazarın Diğer Yazıları  için tıklayınız… 

Bir Yorum Yazın

Lütfen değeri girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site İçi Arama

Sayfamızı Beğenin