Şinasi Hurda “Kuşadası, turizmde her zaman zirveye oynar”

Şinasi Hurda  “Kuşadası, turizmde her zaman zirveye oynar”
13 Mayıs 2015 13:48

Şinasi Hurda  “Kuşadası, turizmde her zaman zirveye oynar”

Sene 1961; Başbakan İsmet İnönü, Türk turizmini ön ayak olması amacıyla Yapı Kredi Bankası’nın büyük ortaklarından Mehmet Muratoğlu’nun oğlu Enver Muratoğlu’na TUSAN (Turizm Sanayi Anonim Şirketi) zincir otellerini kurdurur. Beş ortakla birlikte Çanakkale, Bergama, Efes, Pamukkale ve Kuşadası’nda kurulan oteller için personel yetiştirmek amacıyla bu sefer Ankara’da ilk turizm okulu açılır. Bugün TUSAN zincirinin sahibi olan Şinasi Hurda da bu okulun ilk mezunlarından birisidir. Daha sonra TUSAN otellerinde  görev yapmaya başlar. 1964 yılında müdürlüğe kadar yükselir.

Ardından 1978’de Pamukkale’deki otelini satın alır ve nihayetinde şirketin hisselerinin büyük çoğunluğunu devalır.

TUSAN Kuşadası, Türkiye’nin 53 yıllık en eski otellerinden birisi olmasına karşılık halı hazırda Kuşadası’nın en gözde otelleri arasında bulunuyor. Şinasi Hurda, TUSAN Kuşadası’nın yeni açıldığı 1962’li yılları anlatırken insanın inanası gelmiyor: “Türkiye’de ne bira üretiliyordu ne de ağzı kapalı meşrubat vardı. Hatta turistlerin damak tadına uygun yemek yapabilecek bir aşçı dahi yoktu. Nitekim bir öğlen yemeği sonrasında müşterilere tatlı olarak dalından koparılmış incir servis ettik.

1963 yılının eylül ayında Kuşadası TUSAN’dan İzmir’e gidecektim. Sabah 10.00 civarından otobüse binmeyi planlıyordum. Akşam saat: 17.00’e kadar bekledim, fakat bir vasıta bile geçmedi.”

Zenginlerin yazlık merakı

Şinasi Hurda’ya göre 1960’lı yıllarda Kuşadası, Türkiye’de turizmin kalbinin attığı yerdi. Gelen gemiler ve bozdurulan döviz miktarı, İstanbul’dakine oranla kat ve kat fazlaydı. Turizmin yükselen yıldızı Kuşadası’nı yine aynı yıllar Nazilli, Sökeli, Aydınlı zengin ailelerin yazlık merakına kurban gitmeye başladı. Yazlıklar, kooperatifler patladı ve Kuşadası’nın nüfusu iki yıl içerisinde 7 binden 25 bine çıktı. Aşırı yapılaşma için “Burada ne belediye başkanının ne kaymakamın suçu var. Burada tek suçlu halkın kendisi. Şehrin merkezi çarpık şekilde büyüdü.” diyor.

sinasi hurda tusan1

Kuşadası her zaman önemini korur

Ancak bu durum Kuşadası’nın turizm imajına olumsuz etkileyemez. Çünkü ilçe merkezi ile civarındaki tatil beldelerini birbirinden ayırmak gerekli. Şinasi Hurda sözlerini Kuşadası’nın geleceğine atıfta bulunarak bitiyor: “ Tatil zaten şehrin içinde yapılmaz. Kos Adası aynı konumda ancak mükemmel bir tatil beldesi. Buradaki düzensizlik şehrin içinde. TUSAN’ın yeri ise şehir dışında . Dolayısıyla bu durum bizi etkilemiyor. Ayrıca ne olursa olsun Kuşadası, Türk turizminde ilk akla gelen birkaç yerden birisi olarak kalacaktır. Çünkü birincisi ilçe gelen kişilerin görmek istediklere yerlere çok uygun bir mesafede. İkincisi iklimi çok uygun. Sahil bandını Didim’den Seferihisar’a kadar ele alabilirsiniz. Kooperatifleri turistik tesislere dönüştürmek zaten çok kolay. Dolayısıyla Kuşadası turizmde hiçbir zaman gözden düşmez; aksine ilçenin geleceği çok parlak.”

Bir Yorum Yazın

Lütfen değeri girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site İçi Arama

Sayfamızı Beğenin