Servotel; IHIF Sponları arasında

Servotel; IHIF Sponları arasında
8 Mart 2015 15:56

Otel ve gayrimenkul alanında danışmanlık hizmeti veren Servotel, geçen yıl 2.5 milyar dolarlık projenin içinde yer aldı. Servotel Yönetim Kurulu Başkanı Ömer İsvan, “35 milyar dolarlık ABD’li bir fon için yatırımları araştırıyoruz” dedi.

Geçen yıl yaklaşık 2.5 milyar dolarlık otel ve gayrimenkul gibi projelere aracılık eden danışmanlık firması Servotel, dünyanın sayılı turizm fuarlarından International Hotel Investment Forum’un (IHIF) sponsorları arasında yer aldı. Dünyanın çeşitli yerlerinde özellikle turizm alanında yatırım yapan firmaların projelerinde yer alan Servotel’in içinde olduğu projeler hakkında bilgi veren Servotel Yönetim Kurulu Başkanı Ömer İsvan, 12 milyon dolarlık yatırımlardan, 600 milyon dolarlık otellere kadar geniş bir yelpazede hizmet verdiklerini söyledi.

İsvan, “35 milyar doları yöneten ABD’li bir yatırım fonunun Yunanistan’da 4, Güney Kıbrıs’ta ve Karayipler’de 2, Hırvatistan ve Dominik Cumhuriyeti’nde 1’er tane olan projelerine danışmanlık vermeye başladık. Yatırımları için yardımcı olacağız” dedi.

12 milyon dolarlık petrol oteli

Genelde lüks otel yatırımlarına aracılık ettiklerini ifade eden Ömer İsvan, “ABD’de bir petrol şirketi ile çalıştık. 14 bin kişilik bir kasabada petrol arama izni verilince nüfus 60 bin kişiye çıktı. Otel ihtiyacı doğdu. Biz de daha sonra hizmetli binası olarak kullanılabilecek bir otel tasarladık. 4.5 yılda yatırım geri dönüş sağlıyor. 12 milyon dolara mal oldu ve neredeyse yüzde 100 dolulukla çalışıyor” ifadelerini kullandı.

İstanbul Berlin’den pahalı

Yurtdışında satın alma için şu anda 3 firmaya danışmanlık verdiklerini söyleyen isvan, “ABD, Berlin, Brüksel, Venedik, Paris, Roma ve Atina’da araştırmalar yapıyoruz. Almanya’nın başkenti Berlin’de İstanbul’a göre fiyatlar dörtte bir konumda. İstanbul otel değerinde 6. sırada. Berlin 30’lu sıralarda. Berlin için 20 yıllık bir fizibilite yapsak en fazla yüzde 3 sapar. Ancak Türkiye böyle değil. Türkiye’de ise yatırımın getirisi yüzde 9 civarlarında seyrederken Berlin ve Londra gibi yerlerde bu oran yüzde 3’lerde” dedi. (Hürriyet)

Bir Yorum Yazın

Lütfen değeri girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site İçi Arama

Sayfamızı Beğenin