Rusya; Türkiye üzerinde gözlem uçuşu yapacağını bildirdi.

Rusya; Türkiye üzerinde gözlem uçuşu yapacağını bildirdi.
24 Mart 2015 01:12

Rusya Savunma Bakanlığı Anlaşmalar Dairesi Başkanı Sergey Rızhkov, Rus pilotlardan oluşan bir grup uzmanın 23-27 Mart tarihleri arasında Türkiye üzerinde gözlem uçuşu yapacağını bildirdi.

Rızhkov gazetecilere yaptığı açıklamalarda, “Açık Hava Sahası Anlaşması çerçevesinde Diyarbakır Havalimanı’ndan kalkacak An-30B Rus gözlem uçağı belirlenen rota sınırları içerisinde Türkiye üzerinde gözlem uçuşu yapacak. Kabin içinde bulunan Türk yetkililer de uçağın belirlenen rota üzerinde uçuş yapmasını sağlayacak, uçuş sırasında hangi tür cihazların kullanıldığını ve anlaşmaya uyulup uyulmadığını denetleyecek” ifadelerini kullandı.

Rızhkov, 2015 yılında Rusya’nın dokuz kez gözlem uçuşu yaptığını da belirtti.

Açık Hava Sahası Anlaşması, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na üye 27 ülke tarafından 1992 yılında Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de imzalandı. Bu anlaşmanın amacı ülkeler arasındaki karşılıklı anlayışı ve güveni sağlamlaştırmak olarak belirtiliyor. Açık Hava Sahası Anlaşması’na katılan devletler bir birlerinin hava sahasında gözlem uçuşları yapılmasına olanak sağlıyor. Anlaşmada 34 ülke yer alırken, Rusya bu anlaşmaya 26 Mayıs 2001’de dahil oldu.(gazetem.ru)

Bir Yorum Yazın

Lütfen değeri girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site İçi Arama

Sayfamızı Beğenin