Online pazarlamada yapılan beş hata…

Online pazarlamada yapılan beş hata…
6 Ağustos 2015 03:10

 

eMarketing Associates yazarı ve eHoteliers’in editörü Nigel J. Rodgers online pazarlamada yapılan beş hatayı kaleme aldı:

Eğer rezervasyon sayılarınızda artış yoksa, sitenizi bir gözden geçirin ve bu hatalardan bazılarını yapıp yapmadığınızı kontrol edin. Ziyaretçiler, oda rezervasyonu yaparken işlerin hızlı ve kolay yürümesini ve ihtiyaç duydukları tüm bilgiyi alabilmek ister. Tanıtım metinlerinde gereksiz uzun açıklamalarda bulunmayın ve dürüst olun. Potansiyel müşterilerinize başkalarının otelinizde neyi sevdiklerini yorumlar aracılığıyla gösterin ve onlarla sosyal ağlarda iletişim kurun.

1. Mobil uygulamaya sahip olmamak

Pew Research Center tarafından gerçekleştirilen araştırma, 2014 yılı itibarıyla Amerikalılar’ın yüzde 90’ının akıllı telefon sahibi olduğunu gösteriyor. 2018 yılında, yalnızca ABD’de 49.4 milyon insan rezervasyonlarını akıllı telefon aracılığıyla gerçekleştirecek. Rakamlar ortadayken, otel sitelerinin ise yalnızca yüzde 50’si mobil uyumlu. Kolay kullanımı sayesinde pek çok insan akıllı telefonlarından rezervasyon yapmayı tercih ederken, otelinizin sitesi mobil uyumlu değilse, pazar payının büyük kısmını kaçırıyorsunuz demektir.

2. Sosyal medya görünür olmama

Dünya genelinde, en büyük 6 sosyal paylaşım sitesi olan Facebook, Twitter, Google+, Instagram, Pinterest ev LinkedIn üzerinde 6 milyar kullanıcı hesabı var. Bu durum, otelcilere, potansiyel müşterilerine direkt olarak hitap etmek için oldukça etkili bir platform sunuyor. Sosyal medyada faaliyet göstermek, bireyler için olduğu kadar şirkeler için de önemli. Çünkü sosyal medya hesaplarınız, internet sitenize bir geçiş kapısı işlevi görüyor. Bu heseplar aracılığıyla fotoğraf ve video paylaşabilir, özel teklifler sunabilir ya da duyurular yapabilirsiniz. Doğru kullanımla, milyarlarca potansiyel müşteriye hitap edebilirsiniz. Müşterilerin hesaplarınız üzerinden sizinle direkt iletişime geçebilme imkanı da önemli bir faktör.

3. Kötü tasarım

Eğer müşteriler sitenizi kolay kullanamıyorsa, kısa sürede yorulup vazgeçeceklerdir. Özellikle ana sayfalarında direkt müzik ya da video açan hareketli sayflar kullanan oteller, ziyaretçilerini ışık hızıyla kaybedebilirler. Bu sitelerde direkt açılan müzik ya da videolar, o esnada müzik dinleyen ya da sessiz bir yerden internete bağlanmış olan kullanıcıları oldukça rahatsız edebiliyor. Ayrıca bu gibi uygulamalar, tarayıcıyı yavaşlattığı için de kullanışsız.

Kullanıcıları rahatsız eden bir diğer şey ise yavaş yüklenen sayfalar. Eğer sayfanızda çok fazla içerik ya da büyük boyutlu fotoğraf varsa, bu durumun yarattığı yavaşlık özellikle her şeyi anında elde etmek isteyen yeni kuşak internet kullanıcılarını sitenizden anında soğutabilir. Sitenizin sahip olması gereken en önemli özellik ise rezervasyon yapmanın kolay olması. Eğer rezevasyon yapma işlemi karmaşık ve uzun ise, ziyaretçilerin sitenizi rezervasyon yapmadan terk etme olasılığı oldukça yüksek.

4. Kötü tanıtım metinleri

Sitenizde yer alan görseller önemli, ancak imaj yaratmak açısından tanıtım metinleri de kesinlikle dikkatle kaleme alınmalı. Özensiz metinler kullancıları etkilemez ve rezervasyon almanızı engeller. Özellikle yazım ve imla hataları barındıran metinler, ziyaretçilerin profesyonelliğinizi sorgulamasına sebep olacaktır.

Klişelerle dolu tanıtım metinleri de kullanıcıları soğutan faktörlerden. Çok fazla tanımlama ve övgüye yer vermek, gösterişçi bir hava sergilemenize ve müşterinin gözünde inandırıcılığınızı yitirmenize sebep olur.

Doğal ve işlevsel bilgiler içeren tanıtım metinler, müşterileri her zaman daha çok etkiler. Metin içerisinde anahtar kelimeler kullanmak da etkili bir yöntem olacaktır, ancak abartmamakta fayda var. Çünkü çok fazla anahtar sözcük içeren metinler, ziyaretçilerde bir satış ‘numarası’nin içerisinde oldukları izlenimi yaratabilir.

5. Yorum eksikliği

Ziyaretçilerinize ne kadar iyi olduğunuzu istediğiniz kadar anlatın, eğer bunu teyid eden müşteri yorumları yoksa, hiçbir inandırıcılığı olmayacaktır. Müşteri, söylediklerinizin doğru olduğuna dair kanıt arar ve bu kanıtlare genellikle Yelp!, Tripadvisor gibi siteler üzerinden elde ederler.

Sosyal medya kuşağı için, kulaktan kulağa yayılan bilgi oldukça güçlü bir tanıtımdır. Sayfanızdaki yorum ve değerlendirmeler, müşterilerin kolay göreceği bir yerde olmalı. Olumlu ve olumsuz yorumlara içten ve kişisel yanıtlar vermek, ziyaretçilere hizmet kültürünüz hakkında iyi şeyler anlatacak ve onlara gerçekten değer verdiğinizi gösterecektir.

Bir Yorum Yazın

Lütfen değeri girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site İçi Arama

Sayfamızı Beğenin