Muhteşem doğasıyla çarpıcı bir belde: Bodrum

Muhteşem doğasıyla çarpıcı bir belde: Bodrum
31 Mart 2015 21:34

“Ebedi Mavilikler Ülkesi” olarak bilinen, tarihi M.Ö. 1000 yılına kadar uzandığı tahmin edilen, hem eserleri hem de muhteşem doğasıyla çarpıcı bir belde: Bodrum.

Ege’nin en güzel bölgelerinden, Muğla’nın eşsiz koylarından biri olan Bodrum, her mevsim farklı güzelliklerle misafirlerini ağırlıyor.

Antik çağlarda Halikarnassos olarak anılan Bodrum, egemenliğinde bulunduğu Roma, Bizans ve Osmanlı imparatorluklarına dair pek çok eser barındırıyor. En önemli dönemini M.Ö. 353 yılında Karya bölgesinin başkenti olduğunda yaşamış olan bölge, değerini hala koruyor.

Dünyanın yedi harikasından biri olan Kral Mavsolos’un Mozolesi, burada 100 yıl süren bir çalışmayla inşa edilmiş ve günümüzde bir açık hava müzesi şeklinde düzenlemiştir.

Bodrum, doğu ve batı limanlarının bir araya geldiği noktada bulunan Bodrum Kalesi ve liman kıyılarında tüm ihtişamıyla sıralanmış beyaz Bodrum evleri, kümbetleri ve dar sokaklarıyla size masalsı anlar yaşatacak yerlerden biri.

Pek çok koy ve sahiliyle Bodrum, bir yandan kendinizle baş başa kalabileceğiniz, bir yandan da doğanın cazibesine kapılacağınız müthiş güzellikler sunuyor.

Bodrum’un en önemli değerlerinden biri olan Halikarnas Balıkçısı olarak anılan Cevat Şakir’in “Başka yerde olup nur içinde yatılacağına burada nur içinde yaşanır” dediği bölgede, yaz ayları sıcak ve kurak geçerken, kış ayları oldukça ılık ve yağışlı geçer.

Lüks tatil köyleri ve butik otellerin bir arada olduğu, masmavi denizi ve size keşfetmeniz için sunduğu gizemleriyle, hem tarihi hem de eğlenceyi bir araya getiren Bodrum, yılın her dönemi yaşanılası bir belde olarak sizleri bekliyor!

Gezilecek Yerler

bodrum1Türkiye’nin en gözde ve doğal güzellikler açısından en zengin beldelerinden biri olan Bodrum’da görülecek tarihi eserlerin ve keşfedilecek denizlerin sınırı yok.

Bodrum’un mihenk taşı olan Bodrum Kalesi, şehre girdiğiniz anda sizi karşılıyor. Tüm kentten görülebilmesiyle adeta Bodrum’un kutup yıldızı olan kale, 15. yüzyılda inşa edilmiş ve hala ilk günkü gibi korunuyor. Bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak pek çok eseri barındıran kalenin, beş kulesi bulunuyor.

Dünyanın yedi harikasından biri olan Halikarnas Mozolesi, Yunan ve Mısır mimarilerinin eseri olarak, Kral Mausolos adına M.Ö. 4. yüzyılda yaptırılmıştır. Günümüzde bir açık hava müzesi olarak düzenlenmiş olan Mozole’nin kalıntıları, dönemin ihtişamını yansıtmaktan geri kalmıyor.

Bodrum Antik Tiyatrosu, milattan önceki Bodrum’dan günümüze ulaşan tek yapıdır. Göktepe’nin yamacında kurulmuş olan 4 bin kişi kapasiteli bu tiyatro, yaz aylarında verilen konserlerle canlılığını koruyor.

Ünlü tarihçi Heredot’un da doğum yeri olan Halikarnassos, aynı zamanda bir antik kenttir ve burada varlığını sürdürmüş 12 antik kent daha bulunur. Bargylia, Pedasa, Eski Myndos gibi antik kentler, zaman içinde bir araya gelerek daha güçlü topluluklar oluşturmuştur.

Bodrum’un birbirinden farklı ve çekici tatil beldeleri, her yıl binlerce ziyaretçiye kapılarını açıyor. Ortakent, Gümüşlük, Bitez, Torba, Turgutreis, Gümbet, Yalıçiftlik, Göltürkbükü ve Yalıkavak, boylu boyunca uzanan sahilleri, Bodrum’a özgü mimariyle yapılmış bembeyaz evleri, içinizi ısıtacak Ege güneşi ve tadına doyulmaz lezzetleriyle muhteşem bir mozaik oluşturuyor.

Özellikle dalış severlerin uğrak bölgelerinde olan Bodrum’da denizin altı da üstü kadar göz kamaştırıcı. Pek çok dalış noktasıyla farklı dünyaları keşfe çıkacağınız yolculuklar, muhteşem koylarda sizleri bekliyor. Ayrıca tüm su sporlarıyla doğa sporları da Bodrum’da kendine yer buluyor.

Muhteşem koyların gizemlerini keşfedebileceğiniz Mavi Yolculuklar, Bodrum’dan hareket ediyor ve sizleri eşsiz maviliklerle tanıştırıyor. İsterseniz düzenlenen turlara katılabilir, dilerseniz de kiralayacağınız teknelerle cennetin yeryüzünde şekil bulmuş bölgelerine açılabilirsiniz.

Halikarnas Balıkçısı’nın da söylediği gibi; “Sanma ki sen geldiğin gibi gideceksin, senden öncekiler de böyleydiler. Akıllarını hep Bodrum’da bırakıp gittiler…” Siz de Bodrum tarafından büyülenmeye hazırsanız, şimdiden tatilinizi planlamaya başlayın!

Etkinlikler

etkinlik150Eşsiz doğası, göz kamaştıran renkleriyle Bodrum, düzenlediği pek çok festival ve etkinlikle de dünyanın birçok ülkesinden katılımcıları ağırlıyor.

Uluslararası Bodrum Bale Festivali, her yıl Ağustos ayında düzenleniyor ve pek çok ülkeden bale topluluklarının birbirinden değerli eserlerini sanatseverlerle bir araya getiriyor.

Turgutreis Uluslararası Müzik Festivali, Ağustos aylarında gerçekleştirilen ve klasik müziğin en güzel örneklerinin değerli sanatçılar tarafından sergilendiği, Turgutreis marinada düzenlenen bir festival olarak konuklarıyla buluşuyor.

Uluslararası Bodrum Dans Festivali, Mayıs ayında yapılan, Avrupa’nın en büyük ve kapsamlı dans festivali olup, 80’den fazla gösteriye yer veriyor. Siz de muhteşem figürleri kaçırmak istemiyorsanız, yerinizi şimdiden ayırtın.

Nisan ayında yapılan Bodrum Ot Festivali, cömert doğanın bu coğrafyaya sunduğu güzellikleri herkesle paylaşmak, bunları yöresel ot yemekleriyle taçlandırmak ve Şeflerin Düellosu yarışmalarıyla en leziz yemekleri tatmak için sizleri bekliyor.

Uluslararası Bodrum Karnaval Sergileri, her yıl Haziran ayında gerçekleştiriyor ve sanatın her dalıyla misafirlerini buluşturuyor.

Sizce de sanatla yoğrulmuş bu bereketli toprakları keşfetmenin zamanı gelmedi mi?

Nasıl Gidilir

yol-tarifi 150Ege’nin en güzel beldelerinden biri olan Bodrum’a ulaşım, hem havayolundan hem de karayolundan oldukça rahat.

Türkiye’nin pek çok havalimanından direk uçuşla varabileceğiniz Muğla Dalaman Havalimanı, Bodrum’a gelmek için en uygun yollardan biridir. Havalimanı çıkışlarından bekleyen servisler ve araçlarla kısa süreli bir yolculuğun ardından Bodrum’a ulaşmanız mümkün.

Tüm illerden karşılıklı olarak gerçekleştirilen otobüs seferleri ile direk olarak Bodrum’a ulaşabilir, terminale vardıktan sonra buradan beldelere giden servisleri kullanabilirsiniz.

Ayrıca Bodrum’a Datça, Kos ve Rodos’tan karşılıklı olarak gerçekleştirilen feribot seferleriyle de ulaşabilir, tatilinizde yeni coğrafyalarla da tanışma fırsatı bulabilirsiniz.

Muhteşem doğanın ve tarihin köklerine bir yolculuğa çıkmaya hazırsanız, sizleri Bodrum’a bekliyoruz! (goturkey)

Bir Yorum Yazın

Lütfen değeri girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site İçi Arama

Sayfamızı Beğenin