Likya Uygarlığı’nın en önemli kenti, Kalkan

Likya Uygarlığı’nın en önemli kenti, Kalkan
1 Nisan 2015 04:52

Güneyin en güzel kentlerinden Antalya’da bulunan, doğası ve kültürel detaylarıyla herkesi kendine hayran bırakan bir belde: Kalkan.

Kalkan, Likya Uygarlığı’nın en önemli kentlerinin orta noktasında bulunmasına rağmen günümüzden 200 yıl önce Meis Adası’ndan gelen tüccarlar tarafından kurulmuştur. Önemli bir liman görevi gören bu belde, bugün de en çok ilgi çeken tatil merkezlerinden biridir.

Akdeniz Bölgesi’nin en değerli mavi bayraklı plajlarından birine sahip olan Kalkan, Kaş ve Fethiye’ye de oldukça yakındır. Pek çok güzelliği bir arada görebileceğiniz Kalkan, dingin ve keyifli zamanlar geçirmenizi sağlar.

Bu coğrafyaya ait en doğal ve leziz tatları da keşfedebileceğiniz Kalkan, rahat ulaşım olanaklarıyla da sizleri misafir etmeye hazır!

Gezilecek Yerler

kalkan1Antalya’nın en değerli beldelerinden biri olan Kalkan, şirin butik otelleri, eşsiz restoranları, plajları ve marinasıyla günlük hayatın karmaşasını geride bırakabileceğiniz güzelliktedir.

1920 yılına kadar Kalamaki olarak anılan ve bir Rum balıkçı köyü olan Kalkan, bu tarihten sonra büyümeye ve gelişmeye başlamıştır. Önceki dönemlerden kalan eski evler ve caddeler, bugün hala görülebilir.

Kalkan, ardında dağlar ve önünde masmavi deniz ile doğanın kucağında yaşayan bir beldedir. Aynı zamanda villa turizm bölgesi olan Kalkan’da yerli ve yabancılara ait pek çok büyük villa bulunur.

Şirin beyaz evleri ve yerel tatların buluşma noktası restoranların da sıkça bulunduğu Kalkan’da, Akdeniz mutfağına dair tüm sebze ve otlarla, balıklar ve çeşnilerle tanışmanız mümkün.

Dar sokaklarından içeri baktığınızda görebileceğiniz tarih ile yat limanının iç içe olduğu bir merkez olan bu beldede, her şey tüm doğallığıyla korunmuştur.

Çıkabileceğiniz mavi turlar, sizleri eşsiz koylara ve manzaralara götürürken, derin denizlere yapacağınız dalışlarla da bölgeyi keşfedebilirsiniz.

Yine teknelerle gidebileceğiniz Güvercin Deniz Mağarası, burada yaşayan pek çok güvercin nedeniyle bu isimle anılır ve oldukça renkli görüntüler sunar.

Gün doğumu ve gün batımı manzaralarının en duru haline tanık olacağınız Kalkan’da, en popüler kumsalı olan Kaputaş’a mutlaka uğramanızı öneririz. Beyaz kumlarla mavi suların bir araya geldiği noktada güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

Yöre insanı tarafından üretilen zeytin, sabun ve el işleri gibi hoş ve uygun ürünleri sevdiklerinize götürebilir, kendinize de alabilirsiniz. Ayrıca alışveriş yapabileceğiniz çok çeşitli mağazalar da bulunur.

Siz de güneyin en güzel beldelerinden birini görmek istiyorsanız, hazırlanmaya başlayın!

Etkinlikler

etkinlik150Doğanın ve denizin en doğal haliyle korunduğu ve tüm güzelliğiyle Akdeniz kıyılarındaki yaşamı temsil eden Kalkan, düzenlenen festivalleriyle de tüm ziyaretçilerini büyülüyor.

Kalkan Denizcilik Bayramı Şenliği, her yıl 1 Temmuz günü kutlanıyor ve pek çok aktiviteye ve törene sahne oluyor.

Pek çok yerel etkinliğin de düzenlendiği Kalkan, şimdi sizleri bekliyor.

Nasıl Giderim

yol-tarifi 150Kalkan, ulaşım olanaklarının oldukça fazla ve sık olduğu Antalya’ya kısa bir yolculuk mesafesindedir.

Avrupa’nın pek çok noktasından ve Türkiye’deki tüm kentlerden uçuş seferleri alan Antalya Havalimanı’na geldikten sonra buradan otobüsler ve servisler ile bölgeye ulaşmanız mümkün.

Karayolu ile Türkiye’nin tüm büyük kentlerinden otobüs seferleri ile de ulaşabileceğiniz Antalya’dan yine servisler ve toplu taşımayla Kalkan’a varabilirsiniz.

Akdeniz’in en gözde beldelerinden biri olan Kalkan ile tanışmaya hazır mısınız?

Bir Yorum Yazın

Lütfen değeri girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site İçi Arama

Sayfamızı Beğenin