Koruma altına alınmış düşsel, Safranbolu

Koruma altına alınmış düşsel, Safranbolu
1 Nisan 2015 04:57

Karadeniz’de tarihi bir bölgeye sahip, UNESCO Dünya Miras Listesi tarafından koruma altına alınmış, düşsel bir yer: Safranbolu.

Tarihi antik çağlara kadar uzanan ve Homeros’un İlyada Destanı’nda da adı geçen Safranbolu, pek çok uygarlığın önemli kentlerinden biri olmuştur.

Batı Karadeniz’de bulunan Karabük’ün önemli ve güzel mirası olan bu bölge, geleneksel Osmanlı mimarisinin örneklerine sahiptir.

Yeşilin en doğal haliyle tanışarak bir de tarihin kokusunu duymak istiyorsanız, Safranbolu sizleri bekliyor!

Gezilecek Yerler

safranbolu1Dünyaca ünlü bir bölge olan Safranbolu, hem antik çağlara ait eserleri barındırıyor hem de Osmanlı’nın eşsiz dokusunu ziyaretçileriyle buluşturuyor.

Safranbolu Evleri ile ünlü olan bölge, UNESCO tarafından 1994 yılında Dünya Miras Listesi’ne alınmış ve bu sayede doğal dokusu olduğu gibi korunmuştur.

Bölgeyi keşfetmeye bu evlerin de bulunduğu merkez bölümünden başlayabilirsiniz. Anadolu kültürünü şekillendiren önemli dönemlerden biri olan Osmanlı döneminde yapılan bu eşsiz evler, Türkiye’nin farklı bölümlerine de ilham olmuş niteliktedir. Burada tarihi yaşam biçimini ve ona dair özellikleri birebir keşfedebilmeniz mümkün.

Yine burada bulunan ve tarihi mekânları oluşturan Yemeniciler Çarşısı Arastası, Bakırcılar Çarşısı ile Semerciler ve Demirciler Çarşısı’na uğramadan dönmeyin. Geleneksel sanatların günümüzde hayat bulduğu yerler olan bu çarşılar, sizleri farklı bir bakış açısına davet edebilir.

Safranbolu’nun üzerinden bir kuş misali beldeyi izleyebileceğiniz ve tüm güzelliklerini detaylı olarak inceleyebileceğiniz Hıdırlık Tepesi, mutlaka fotoğraflamak isteyeceğiniz bir manzaraya sahiptir.

Bölgenin geçmişten günümüze tarihini aydınlatan ve eserlerinin sergilendiği Safranbolu Kent Tarih Müzesi, ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Bu müze, ayrıca Kaymakamlar Evi olarak da bilinir.

Taş sokaklarıyla geleneksel mimarinin bir örneği de Yörük Köyü’nde görülür. Sizi içinde bulunduğunuz günden alıp yüzyıllar öncesine götürecek olan bu köy, mutlaka görmeniz gerekenler arasında.

Cinci Han ve Hamamı, 400 yıldan fazla bir geçmişe sahip, önemli tarihi yapılardan biridir. Han içerisinde soluklanıp, bir kahve içebileceğiniz yerler bulunur. Ayrıca Havuzlu Konaklar da mola verebileceğiniz yerler arasındadır.

Doğal güzellikler tarafından da donatılmış olan Safranbolu’da, Bulak Mencilis Mağarası’na ve Tokatlı Kanyonu’na da küçük birer gezi düzenleyebilirsiniz.

Türk mutfağının en leziz örnekleriyle de tanışabileceğiniz bu güzel yerde, Safranbolu bükmesinin, safranlı zerde tatlısının, Safranbolu baklavasının ve lokumunun tadına da mutlaka bakın.

Tarihin doğayla kucaklaştığı ve tüm cömertliğiyle misafirlerini karşıladığı bu sıcak toprakları keşfetmeye ne dersiniz?

Etkinlikler

etkinlik150Türkiye’nin en değerli bölgelerinden biri olan Safranbolu, düzenlenen keyifli festivalleriyle de ilgi çekiyor.

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali, her yıl, “Kültürel Miras ve Korumacılık” ana temasıyla, Eylül ayında yapılıyor. Dünyanın pek çok ülkesinden farklı tatların yarıştığı bu festival, izlemek isteyeceğiniz filmleri barındırıyor.

Uluyayla, Yörükköy, Bağbozumu ve Çıraklar Köyü şenlikleri, Ağustos ve Eylül aylarında düzenlenirken, eğlenceli etkinliklere sahne oluyor.

Ziyaretiniz bu festival ve kutlamalardan birine denk gelirse, oldukça renkli zamanlar geçireceğinizi söyleyebiliriz.

Nasıl Giderim

yol-tarifi 150Batı Karadeniz’in en renkli beldelerinden biri olan Safranbolu, ulaşım olanaklarıyla da keyifli bir tatilin başlangıcını sunuyor.

Bağlı olduğu kent olan Karabük’te havalimanı olmaması sebebiyle, en yakın şehir olan Ankara’ya bir uçuş sonrasında otobüs terminaline ulaşarak şehre hareket edebilirsiniz.

Tüm kentlerden karşılıklı olarak gerçekleştirilen otobüs seferleri ile önce Karabük’e, ardından da toplu taşıma araçları ya da taksilerle Safranbolu’ya ulaşmanız mümkün.

Sizce de biletlerinizi alıp, bu dünya harikası ile tanışmanın zamanı gelmedi mi?

Bir Yorum Yazın

Lütfen değeri girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site İçi Arama

Sayfamızı Beğenin