Kapadokya’da Nereleri Gezmeli?

Kapadokya’da Nereleri Gezmeli?
28 Haziran 2016 13:03

Kapadokya’nın etrafında çok sayıda büyüleyici dünya mirası var. Ancak bir seçim yapmak zorunda kalırsanız falezlere oyulmuş bir Bizans köyü olan Çavuşin’i mutlaka görün. Geçmişi M.Ö. 800 yılına kadar uzanan bir yer altı şehri olan Kaymaklı’ya ve Göreme’deki 14. yy’a kadar 10,000 keşişin yaşadığı ve ibadet ettiği mağara manastırlarının olduğu açık hava müzesine gidin. Bütün ünlü yerler bölgeye yayılmış durumda olduğu için sizi gezdirebilecek bir rehber ayarlayın.

balon turuSıcak hava balonu kiralayın

Bir Kapadokya balon turu ayarlarsanız, volkanik vadileri, tarihi konutları ve uzanıp dokunabileceğiniz peri bacalarını görebilirsiniz. Yükseklikten korkuyor musunuz? Gün doğarken kalkın ve gökyüzüne dağılmış olan düzinelerce rengarenk balonu izleyin… Tabii ki güvenli bir mesafeden.

ask vadisiAşk Vadisinde Yürüyüşe Çıkın

Tüm gün sürecek bir tur için bu doğa harikasına gidin. Burada, yabani ayva, elma ve üzüm ormanlarında dolanacak ve her virajdan sonra katılaşmış lav akıntılarından mantar uçlu kulelere kadar çeşitli jeolojik sanat eserlerini keşfedeceksiniz. En azından bir gün bu turlara katılın; yürümesi kolay ve manzara hiç eskimiyor

comlekÇömlek Gösterileri

Avanos halkı Hititler’den beri seramik zanaatiyle uğraşıyor. Eğer çömleklere ilginiz varsa burada bir mola vermeye değer. Ancak size en ünlü olduğunu söyleyen ve sizinle ilgilenen ilk işyerine hemen kanmayın. Onun yerine doğrudan Ömürlü Ceramics’e gidin ve gerçek ustaları çalışırken izleyin.

kapadokya ev yemekleriKapadokya ev yemekleri

Eve döndüğünüz zaman aynılarını yapmak isteyeceksiniz. Bu işin inceliklerini, yemeklerinde ailesinin bahçesinden topladığı malzemeleri kullanan ufak tefek bir Anadolu kadını olan Havva Ana’dan öğrenin. Size yaprak sarmayı, mantı kapatmayı ve patlıcanla yapılan muhteşem yiyecekleri öğretir.

 

Yanınızda Olması Gerekenler

Kapadokya’da ciddi bir tırmanış da yapsanız sadece tarihi bir bölgeyi geziyor da olsanız, volkanik küller nedeniyle zemin kaygan olabiliyor. Güvenliğiniz ve konforunuz için yanınıza, bilek desteği ve sert tabanı olan ayakkabılar alın.

Kabarık ceketler
Yüksek ve kuru plato, büyük sıcaklık değişimlerini de beraberinde getiriyor ve geceler genellikle serin oluyor. Yanınıza hafif ve kabarık bir ceket alın, böylece hem bavulunuzda çok yer kaplamaz hem de sizi sıcak tutar.

 

 

Bir Yorum Yazın

Lütfen değeri girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site İçi Arama

Sayfamızı Beğenin