İzmir’in açık hava müzesi, Selçuk

İzmir’in açık hava müzesi, Selçuk
1 Nisan 2015 05:02

Antik çağlardan bu yana pek çok uygarlığın merkezi olmuş, hem kutsal hem de tarihi bir bölge olan, İzmir’in açık hava müzesi: Selçuk.

Kuruluşu M.Ö. 6 bin yılına kadar uzanan bu bölgede, Efes kültürüne ve yapılarına dair sayısız değerli eser görülebilir.

Yemyeşil ağaçlarla çevrili doğasının yanında Ege’nin esintileriyle sizleri karşılayacak olan Selçuk, Hıristiyanlık için de oldukça önemlidir.

Siz de tarihin ve doğal güzelliklerin buluşmasının tanığı olmak istiyorsanız, Selçuk’un büyüleyici atmosferine hazırlanın.

Gezilecek Yerler

selcuk1İzmir’in en güzel ve değerli ilçelerinden biri olan Selçuk, sizleri 8 bin yıl öncesinden bugüne bir yolculuğa çıkarmaya davet ediyor.

Antik çağların en önemli kentlerinden biri olan ve binlerce yıl varlığını korumuş, eserlerini ise günümüze ulaştırmış olan Efes, Selçuk’ta görülmesi gereken başlıca yerlerden biridir.

Birbirinden değerli antik yapıların bulunduğu bu kent, eşsiz bir zenginliğe sahiptir. Hadrian Tapınağı, Celsus Kitaplığı, antik tiyatro, odeon, yamaç evler, mermerli yol, August Kapısı gibi pek çok eser, sizler tarafından keşfedilmeye hazır.

Dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı da bu bölgededir ve mermerden inşa edilmiş ilk tapınaktır. Mitolojideki tanrıça Artemis’e adanmış olan bu tapınak, önemli bir dini merkezdi.

Hz. Meryem’in yaşamının son dönemlerini geçirdiği ve burada öldüğüne inanılan Meryem Ana Evi, yemyeşil ağaçların arasında karşınıza çıkıyor. Bülbüldağı’nın yüksek kesimlerinden bulunan bu evde, Hz. Meryem’in St. Jean ile birlikte yaşadığı ve mezarının da burada olduğuna inanılır.

Ashab-ı Keyf Mağarası da olarak bilinen Yedi Uyuyanlar, Roma döneminde yedi Hıristiyan gencin sığındıkları düşünülen yerdir. Mezarlarının da bulunduğu bu mağarada, kilise de bulunuyor.

Saint Jean Kilisesi ve İsa Bey Camii de bu bölgede farklı kültürlerin etkilerini görebileceğiniz yerlerden ikisidir. Selçuk Kalesi de görmeniz gereken yerlerden bir diğeridir.

İzmir’in pek çok bölgesine de oldukça yakın olan Selçuk’ta adrenalin severlere göre aktiviteler de bulunuyor. Paraşütle serbest atlama yapabileceğiniz okulların bulunduğu Selçuk, pek çok açıdan sizlere keyifli zamanlar yaşatacaktır.

Dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri olarak anılan Selçuk, sizleri hem tarihin ve uygarlıkların kalbine götürecek, hem de doğayla buluşturacak.

Etkinlikler

etkinlik150Antik çağların günümüzdeki yaşam alanı olan ve doğanın tam kalbinde bulunan Selçuk, düzenlenen festivalleriyle de ziyaretçilerini ağırlıyor.

Selçuk Efes Festivali, her yıl Eylül ayında düzenleniyor ve uluslararası pek çok katılımcı ile birlikte gerçekleştiriliyor. Birçok etkinlik, konser, gösteri ve sergiye sahne olan bu festival, sizleri de bekliyor.

Yemyeşil ağaçlarla çevrili, kültürel bir tatil arıyorsanız, Selçuk tam da bu isteğinizi karşılıyor, ne dersiniz?

Nasıl gidilir

yol-tarifi 150Selçuk, hem ulaşımının oldukça kolay olması hem de farklı tatil seçenekleriyle yıl boyu tercih edilen bir Ege beldesidir.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı, buraya ulaşmanın en kısa yoludur. İzmir’e yapacağınız bir uçuş sonrasında toplu taşıma araçları, servisler, taksiler veya özel aracınızla Selçuk’a ulaşabilir, zaman kaybetmeden keşfe başlayabilirsiniz.

Tüm kentlerden karşılıklı otobüs seferlerinin de yapıldığı İzmir’e karayolu ile varıp, ardından yine servislerle buraya gelmeniz mümkün.

Peki, siz Ege’nin en güzel beldelerinden biriyle tanışmaya hazır mısınız?

Bir Yorum Yazın

Lütfen değeri girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site İçi Arama

Sayfamızı Beğenin