Hiç keşfedilmemiş ya da az keşfedilmiş 52 destinasyon

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

1919. Virunga Ulusal Parkı-Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Goriller ve bir adet yanardağ ile artık ulaşılabilir cennet gibi bir yer! Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin doğusunda yer alan dünyadaki en nefes kesici yerlerden biri Virunga Ulusal Parkı, son 10 yıldır en tehlikeli yerlerden de biriydi. 2013 yılı itibariyle Kongo ordusunun BM barış güçleriyle bölgeden temizlediği M23 militanları sonrası ziyaretçilere açılan parkta, nadir görülen dağ gorillerini görmek mümkün. Bölgeye ulaşmak için önce Ruanda’da Kigali’ye uçmak, oradan da 3 saatlik bir taksi yolculuğu yapmak gerekiyor. Geçtiğimiz yıl Oscar’a aday gösterilen Virunga adlı filmden sonra bölge konaklamaya da açıldı. Lüks bungalov evlerin bulunduğu Mikeno Lodge bölgesinde, ziyaretçiler babunları ve hatta şempanzeleri görebiliyor. İsteyenler, Kivu Gölü sahilindeki Tchegera adası kamp bölgesinde şahinler ve balıkçıllarla dolu bir konaklama yapabiliyor. Hatta adrenalin severler için, Nyiragongo volkanik dağının kenarında dünyanın en büyük lav gölünün çevresinde, zirve barınaklarında konaklamak da mümkün. Park sözcüsü, bugüne kadar militanlarla turistler arasında herhangi bir olay yaşanmadığının altını çiziyor. Bölgede güvenlik için tüm önlemler de alınmış.

2020. Grand Rapids-Michigan (ABD)

Mobilya yapım şehri Grand Rapids, şehir yenileme ve sanatta da şampiyon! 20. yüzyılın başlarında ünlü mobilya şirketleri Herman Miller ve Steelcase, Michigan’ın Grand Rapids bölgesinde kurulup gelişti ve burada temelini attıkları cemaatle bugünün şehir yenileme ve sanat fonuna öncü oldu. Şehir merkezindeki Grand Rapids Downtown Market, eski binaların molozlarından inşa edilmiş. Sohbaharda 3 hafta, çehrin çağdaş sanat yarışması ArtPrize, 1500’den fazla çalışmaya ev sahipliği yapıyor ve yarışmada 500 bin dolar gibi para ödülleri de dağıtılıyor. Bölgedeki Frederik Meijer Gardens & Sculpture heykel parkında, Auguste Rodin’den Ai Weiwei’ye birçok ünlü heykeltraşın eserleri yer alıyor. Parka son olarak Anish Kapoor ve Jenny Holzer’in eserlerinin yer aldığı bir de Japon bahçesi eklendi. Şehirde ayrıca 40 adet ale bira merkezi bulunuyor.

2121. Garzón-Uruguay

Ünlü sahillerin arasında yepyeni bir şarap cenneti doğuyor! Alejandro Bulgheroni’nin 2008 yılındaki girişimiyle Garzón yakınlarında üzüm yetiştirilmeye başlandı. Geçtiğimiz ay butik üzüm bağlarının açıldığı Bodega Garzón imalathanesinde Arjantinli şeflerin olduğu restoranlar açıldı. Uruguaylı mimar Rafael Viñoly tarafından Garzón gölü yakınına inşa edilen yüzük şeklindeki Laguna Garzón köprüsünün mimari bir çekim bölgesi olacağı düşünülüyor.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Bir Yorum Yazın

Lütfen değeri girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site İçi Arama

Sayfamızı Beğenin