Gizli kalmış bir cennet, İğneada

Gizli kalmış bir cennet, İğneada
1 Nisan 2015 04:47

Marmara Bölgesi’nin en uç noktasında bulunan ve Karadeniz’in ulaştığı son yer olan, yemyeşil ormanlar arasında gizli kalmış bir cennet: İğneada.

İğneada, M.Ö. 2 bin yıllarından bölgeye de adını veren Traklar tarafından kurulan ve ilk yerleşik hayata geçtikleri bölgelerden biridir.

Flora ve fauna zenginliğiyle ünlü olan ve oldukça değerli bir coğrafyada bulunan İğneada’da Karadeniz iklimi etkilidir. Genelde yağışlı olan havasına karşın, ziyaretçilerini güneşli yaz günleriyle karşılar.

Kültür ve eko turizmi açısından beklentilerinizi karşılayacak, ardında ormanları ve önünde sakince uzanan deniziyle İğneada, her mevsim tercih edebileceğiniz bir tatil beldesidir.

Gezilecek Yerler

igneadaDoğal güzelliklerinin, tercih edilmesindeki etkenlerin başında geldiği noktalardan biri olan İğneada’da pek çok aktivite sizleri bekliyor.

Bulgaristan’la deniz sınırını oluşturan bu belde, keşfetmeyi ve doğayla iç içe olmayı sevenlerin ortak noktasını oluşturuyor.

Cenevizliler döneminden günümüze ulaşan kale kalıntılarıyla Trakların yapılarına benzer sazlık evlerin bulunduğu Sivriler Köyü ile yine Traklara ait mezarlar bulunmaktadır.

Hamam Gölü ile Bulanık Dere arasında kalan Aypolos Bölgesi’nde ise antik Tümülüsler, höyükler, mezar ve ev kalıntıları bulunmaktadır.

Zengin ve el değmemiş doğasıyla ünlü olan İğneada’da bulunan Longoz Su Basar Ormanları, bir milli parktır ve dünyanın en değerli bölgeleri arasında gösterilir. Birbirinde çeşitli bitkilerin, ağaçların, hayvan türlerinin bulunduğu bu geniş ormanlarda, pek çok göl ve balık çeşitliliği de görülür.

Dupnisa Mağaraları da keşfedilecek noktalar arayanların ilk duraklarından biridir. 180 milyon önce doğanın eliyle oluşmuş ve üç mağaranın birleşiminden meydana gelmiş olan Dupnisa Mağaraları’nın uzunluğu 2 kilometredir. Macera dolu bir yürüyüşe çıkmak için oldukça ideal bir bölgedir.

Sahil sınırında bulunan Balıkçı Barınağı da görmek isteyeceğiniz yerlerdendir. Özellikle leziz balık ürünleriyle bilinen İğneada’nın bu yüzüyle de tanışabilirsiniz.

Günümüzden 150 yıl önce Fransızlar tarafından yapılan ve Liman bölgesinden bulunan deniz feneri de eşsiz manzaralara tanık olabileceğiniz yerlerden biridir.

Dingin deniziyle ve parlayan güneşiyle de size unutulmaz anılar yaşatacak olan İğneada’da, doğayı keşfetmek ve küçük yürüyüşler yapmak oldukça keyifli olacaktır.

Balık restoranlarında tadına doyulmaz deniz mahsulleriyle tanışmadan, renkli çarşılarında alışveriş yapmadan buradan ayrılmamanız da önerilerimiz arasında olacaktır.

Siz de huzur dolu zamanlar geçirirken kendinizle ve doğayla buluşmak istiyorsanız, İğneada tarafından misafir edilmek için hazırlanın.

Nasıl Gidilir

yol-tarifi 150Trakya Bölümü’nün en uç noktalarından biri olan İğneada, İstanbul’a oldukça yakındır ve kolaylıkla ulaşılabilir.

İstanbul havalimanlarına yapacağınız bir uçuş sonrası, otobüs terminaline ulaşıp, buradan Kırklareli – İğneada yönüne giden otobüsleri kullanabilirsiniz. Şehir içi ulaşımın toplu taşıma ve taksilerle sağlandığı bu yeşil beldenin misafiri olma sırası sizde!

Bir Yorum Yazın

Lütfen değeri girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site İçi Arama

Sayfamızı Beğenin