Filiz Savcı; Hayatın acılarını tatlıya bağlıyor

Filiz Savcı; Hayatın acılarını tatlıya bağlıyor
24 Mayıs 2015 11:20

Hayatın acılarını tatlıya bağlıyor

Dünya mutfağında Fransızların seçkin biri yere sahip olmasının sebebi hiç şüphesiz kendi mutfaklarını en ince ayrıntıları ile kaleme almalarındandır. Gastronomi tarihinde önemli yeri olan ‘Lezzetin Fizyonomisi’ adlı kitabında Brilliant-Savari “Bana ne yediğinizi söyleyin, size kim olduğunuzu söyleyeyim” der.

Mutfak kültürünü sofra ile sınırlayanlar aslında yanılırlar. Mutfak kültürü aslında kişinin veya bir toplumun nasıl yaşadığı, refah durumu ve hayatını bakışını içeren öğelerin tamamını taşır. Bu yüzden bir safhadan sonra gastronomi lezzetten çıkar ve bilime girer.

Tarihteki en büyük kaşifler de aslında yaptıkları işten büyük haz aldıkları için keşiflerinde başarılı olmuştur. Haliyle biraz da çizgi dışı olmaları da normal kabul edilmeli; tıpkı reçel tasarımları yapan Filiz Savcı gibi.

Hayat yerine tadlar ile oyun oynuyor

Alaçatı’daki 4 odalı (Bi Otel Alaçatı adında)küçük bir butik otel işleten Filiz Savcı, mutfağı bir tuval ve malzemeleri de bir boya olarak ele alıp yaptığı yemek veya reçeller ile de farklı resimler çiziyor. Her seferinde yeni tatlar ve yeni lezzetlerin peşinde koşuyor. Hayat ile oyun oynanmayacağını bildiğinden, o da lezzet ile oynamayı seçiyor. Çünkü ikincisinde acı bir malzeme ile başlasa da sonucunu tatlıya bağlayabiliyor.

bi otel kahvaltiReçeller ilaç olarak kullanılabilir

Kaz Dağları’nda şarap ile başladığı lezzet serüvenine Alaçatı’da reçel ile devam etmiş. Katır tırnağı, gelincik, akasya, ebegümeci, mandalina ve portakal çiçeğinden reçeller yapmış. Bu çiçekleri bulmak için Alaçatı civarındaki tarlaların yolunu tutmuş. Çiçek reçellerinin tadı muhteşem oluyor; Tıpkı çiçek balı gibi. Reçellerin ilaç gibi kullanılabileceğini söyleyen Filiz Hanım, midesi ağrıyanlar kekik reçelini kaynar suya koyduğunda iyileştirici özelliği olduğunu söylüyor. Acı biberin bile reçelini yapıyor. Bunu da bonfilenin yanında kullanıyor. 

Bir Yorum Yazın

Lütfen değeri girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site İçi Arama

Sayfamızı Beğenin