Fatih Belediyesi’nden Sultanahmet’teki otelcilere ruhsat oyunu

Fatih Belediyesi’nden Sultanahmet’teki otelcilere ruhsat oyunu
5 Mayıs 2015 17:57

Fatih Belediyesi’nden Sultanahmet’teki otelcilere ruhsat oyunu
Belediye, geçici ruhsat verdiği otelleri ‘imara uygun değil’ diyerek kapatıyor

Sultanahmet’teki turizmciler zor günler yaşıyor. Fatih Belediyesi yıllardır geçici ruhsat vererek çalışmasına izin verdiği küçük otelleri bir bir kapatmaya başladı. Otelciler, böyle giderse bölgedeki hemen hemen bütün otellerin kapanma riski olduğunu belirtiyor. Fatih Belediyesi’nin Sultanahmet’te sorumlu olduğu ve geçici ruhsat vererek otelleri kontrol ettiği biliniyor. Fakat yapılan açıklamada imar planı bahane edilerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi işaret ediliyor. Büyükşehir Belediyesi Turizm Atölyesi Koordinatörü Tülin Ersöz ise konunun Fatih Belediyesi’nin sorumluluğunda olduğunu söyledi.

Yüzlerce küçük otelin bulunduğu Sultanahmet’te, binalar eski olduğu ve imar planına uymadığı gerekçesiyle oteller kapatılmaya başladı. Fatih Belediyesi’nin verdiği geçici ruhsatla milyonlarca liralık yatırım gerçekleştirerek açılan otellerin işletmecileri, aynı belediyenin kapatma kararlarına hem şaşkın hem de tedirgin. Çünkü bölgede kapatmalar devam eder ise tüm oteller kapanması gerekecek. Küçük oteller geçtiğimiz Salı günü protesto gösterisi düzenleyerek ve Fatih Belediyesi’ne yürüyerek seslerini duyurmak istediler. Fakat izin alınamadığı gerekçesiyle yürüyüş iptal edildi ve İBB protesto edildi. Otelciler ise duruma tepkili: Fatih Belediyesi yıllardır işleyen otelleri neden şimdi kapatıyor? Neden bizi İBB’ye yönlendiriyor?

“Fatih Belediyesi ‘geçici ruhsat’ uygulamasıyla istediğini yapıyor”

5 yıldır işlettiği oteli 1 gün içinde kapanan Ali Haşimi’nin, emekli öğretmen eşi ile yıllardır biriktirdikleri paralarını ve dairelerini satarak açtıkları küçük otelleri, geçtiğimiz günlerde imar planına uymadığı gerekçesiyle mühürlenmiş. Haşimi: “Buralarda 40-50 yıl önce yapılmış ve şimdi küçük otel olarak kullanılan binaların hiçbirinin iskânı yok. Almak için ise binalar yıkılması ve 9 buçuk metreye düşmesi lazım. Bu şartlarda da en fazla 3 katlı, 10-12 odalı otel olabiliyor. Bu yatırımcı için imkânsız. Bizzat Fatih Belediyesi’nden aldığımız geçici ruhsatla çalışıyoruz ama bir gün gelip belediye bizi mühürlüyor. Belediye istediğini yapar oldu. Burada tüm otelciler tedirgin. Belediyenin geçici ruhsat uygulaması, otelcinin, turizmcinin başının üstünde giyotin gibi sallanıyor.”

Fatih Belediyesi konuya ilişkin yaptığı açıklamada otellerin sorununun imar planı olduğunu söyledi. Açıklamada “1/5000’lik yeni imar planlarına göre, buradaki otellere ilgili plan değişikliği (otel alanına alınması) yetkisi, İstanbul Büyükşehir Belediyemizdedir. Otel alanında kaldığı halde işletme ruhsatı almak için yeterli şartları haiz olmadıklarından dolayı ruhsat alamayan otellerden, belediyemize projeleriyle müracaat edip, eksikliklerini tamamlayarak binalarını yasal hale getiren 35 otel sahibine işletme ruhsatı verilmiştir. Konut alanında kalıp, plandaki fonksiyonu gereği ruhsatlandırılamayan işletme sayısı, iddia edildiği gibi 400 değil, yapılan çalışmalar neticesinde 35 pansiyon tespit edilmiştir.” denildi.

“Bizim İBB’yle ne işimiz olur? Neden Fatih Belediyesi’ni değil de İBB’yi protesto ediyoruz?”

Oteli kapanan otel işletmecisi ve çalışanları, geçtiğimiz Salı günü Sultanahmet Meydanında toplanarak basın açıklaması yapmak ve Fatih Belediyesi’ne yürüyerek protesto etmek istedi. Fakat protesto gösterisinde hazırlanan pankartlarda İBB ve Kadir Topbaş protesto edilmiş, grup adına konuşan Yaşar Yavuz, sadece İBB’den olan taleplerini dile getirmiş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’in ise kendilerini desteklediğini dile getirmişti. Bir otel işletmecisi ise, “Bizim İBB’yle ne işimiz olur? Bunca yıl geçici ruhsatı Fatih Belediyesi’nden aldık. Denetimleri Fatih Belediyesi yaptı. İBB’yi hedef gösteriyorlar ama hiç alakası yok” diyerek olaya tepki gösterdi. Otelciler, Mustafa Demir’in sorumluluğunda olan konu hakkında İBB’yi hedef gösterdiğini iddia etti. İBB Turizm Atölyesi Koordinatörü Tülin Ersöz otelcilerin ruhsat probleminin kendileriyle alakası olmadığını söyledi. Ersöz “Bu sorunun İBB’yle alakası yok. Fatih Belediyesi’yle alakalı” dedi.

Ahmet Çıngır – İstanbul

Bir Yorum Yazın

Lütfen değeri girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site İçi Arama

Sayfamızı Beğenin