Demre – Antalya

Demre – Antalya
1 Haziran 2015 22:34

Demre – Antalya

Bugün adı Demre olan Myra, Ege ile Akdeniz’in kavuşum yerinde liman ve kült merkezi olarak büyük bir üne sahipti. Kuzeydeki dağlardan inen irili ufaklı akarsular Myros Kanyon’unda (Demre Çayı) birleşir ve denize ulaşır. Demre’nin üzerinde kurulduğu düzlük alan, hesaplanamayan uzun bir geçmişten bu yana Myra kanyonunun içinden akıp gelen taştan, kumdan, topraktan oluşmuştur. Düzlüğün doğu ucunda, uzak, çok uzak ötelerden gelen balıkların yumurta bıraktıkları, geniş durgun suyun olağanüstü bir peyzaj oluşturduğu Dalyan yer alır. Düzlüğün batı ucunda Kokarçay’ın ağzında antikçağın ünlü liman kenti Andriake, kuzey ucunda ise antik Myra yer alır.

Düzlüğün doğu ucunda, uzak, çok uzak ötelerden gelen balıkların yumurta bıraktıkları, geniş durgun suyun olağanüstü bir peyzaj oluşturduğu Dalyan görülmeye değer bir doğa harikasıdır.

demre noelDoğa ve Tarihi;Çevresi yüksek dağ sıralarıyla çevrili olan Myra, varsıllığını arkasındaki bereketli Elmalı Ovası’na ve dağlarında iyi cins kereste veren ağaç varlığına borçluydu. Myra’nın görkemli tiyatrosunun, görenleri hayran bırakan kaya mezarlarının, Andriake’nin devasa imparatorluk silosunun arkasında, bölgenin dillere destan üretim gücünün yarattığı varsıllık yatar. Eğer bir coğrafya verimli ve varsılsa o yerin aziz bellediği kimlikler de saygın ve ünlü olur.

Antikçağ gemicilerinin yol gösterici olarak bellediği ışık tanrısı Apollon gözden düşünce, bu kez Aziz Nikolaus’u yarattılar ve onun ikonalarını dümenlerine bağlamadan, yola çıkmaz oldular. Aziz Nikolaus kültünü uzaklara  taşıyarak evrensel hale getiren de gemiciler oldu. Bölgenin bu üretim gücü olmasaydı, ne Myra ne de Akdeniz’deki üç imparatorluk silosundan birinin inşa edildiği Andriake bu denli görkemli olabilirdi.

Demre’nin birkaç deniz mili batısında; çevresindeki batık kent kalıntılarıyla Kekova Adası ve yakın çevresindeki Theimiussa (Üçağız), Simena (Kale) gibi antik yerleşmeler, bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancıların görmeden gitmedikleri yerler arasındadır.

demre plajıPlajları;Myra’nın limanı konumundaki Andriake’nin içinden geçen Kokarçay’ın denize ulaştığı Çayağzı Kumsalı, yakın olduğundan denize girmek için tercih edilen ilk plaj yeridir. Ancak bu yörede denizin tadına varmak için Kekova Adasıve Simena’da, batık kentin kalıntıları üzerinde yüzmek gerekir.

Antalya Körfezi’nin batı kıyılarında tatil yapan hemen her turistin mutlaka ziyaret ettiği bu kıyılar, gerçek anlamda bir doğa ve tarih cennetidir.

 

Bir Yorum Yazın

Lütfen değeri girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site İçi Arama

Sayfamızı Beğenin