Birçok gezginin yeni gözdesi; Güney Kore

Birçok gezginin yeni gözdesi; Güney Kore
1 Mayıs 2015 23:17

Coğrafi güzellikleri, ilgi çekici kültürü, sıcak ve samimi insanları ile Güney Kore; birçok gezginin yeni gözdesi olmaya başladı. Güney Kore farklı birçok deneyimi bir arada sunuyor.

Güney Kore, farklı tatil rotalarının peşine düşen birçok gezginin yeni gözdesi olmaya başladı. Ülke özellikle de başkent Seul; hareketli şehir yaşamı, doğal güzellikleri, özgün mimarisi, geleneksel yaşam tarzı, inanç ritüelleri ve ilgi çekici mutfağı ile birçok deneyimi bir arada sunuyor. Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği ülkede ilkbahar ve yaz aylarında ayrı bir coşku yaşanıyor. Son yıllarda gezginlerin favorisi Güney Kore’yi sizler için araştırdık ve “Neden Güney Kore?” sorusunun cevabını 10 maddede özetlemeye çalıştık:

1. ESKİSİYLE YENİSİYLE BARIŞIK
Ülke tam anlamıyla klasik ritüellerle, modern dünyanın sayısız alternatifini bir arada sunuyor. Başkent Seul; bir yandan geleneksel yaşamın izlerini, diğer yandan modern metropol kimliğini vaat ediyor. Dev gökdelenlerin, iş merkezlerinin hemen yanındaki yerel çarşı ve restoranlar sürprizlerle dolu bir şehir keşfi yaşatıyor.

2. GANGNAM STYLE’IN RUHU
Şarkısı ve dansı ile tüm dünyada ün salmış olan Gangnam bölgesi, Seul modasının ve alışveriş yaşamının kalbinin attığı bir destinasyon. Özel tasarım butikleri, alışveriş merkezleri, lüks restoranları ve casinoları ile Güney Kore’nin modern yüzünü yansıtan bu bölgeyi mutlaka görmelisiniz.

3. KİRAZ ÇİÇEKLERİ FESTİVALİ
Yılın dört mevsiminde ayrı güzellikler sunan Güney Kore’nin muhteşem doğasında, ilkbahar ve yaz aylarında adeta bir doğa şöleni yaşanıyor. Şehrin biraz dışına çıkarak kiraz çiçekleri ile bezenen tapınaklarda doğanın coşkusunu mutlaka hissetmelisiniz.

4. YAVAŞ ŞEHİRLER
Teknolojinin ve modern hayatın hızından sıyrılmak isteyenlerin, doğa içindeki kaçış noktaları; yavaş şehirler. Dijital ve hızlı dünyadan uzak, pirinç ve çay tarlaları içinde sakin ve sade bir yaşamı denemek için bu şehirleri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

5. BÜYÜK İMPARATORLUK
M.Ö. 2000 yıllarında kurulan ve tarih boyunca ihtişamlı yapıları ile anılan Büyük Kore İmparatorluğu’nun saraylarını, tapınaklarını görebilir ve geleneksel kıyafetler içindeki saray muhafızlarının törenlerini izleyebilirsiniz. Bu ihtişama mutlaka şahit olmalısınız.

6. ENDÜSTRİ TURİZMİ
Samsung, LG, Hyundai, Kia, Ssang- Yong, Asia Motors gibi dünyanın birçok büyük endüstri ve teknoloji şirketlerine ev sahipliği yapan Güney Kore, teknolojiye meraklı gezginlere yönelik hazırlanan endüstri turları ile farklı bir deneyim yaşatıyor. Bu turlara mutlaka katılmalısınız.

7. PİRİNÇ VE ÇAY TARLALARI
Güney Kore son yıllarda adından teknoloji ve finansla söz ettirse de, tarım ekonomisi ülkede halen gelirlerinin büyük kısmını oluşturmaya devam etmekte. Köylerde yemyeşil araziler üzerinde yapılan çay tarımı ve dev sulak arazilerde yapılan pirinç tarımı gezginleri geleneksel Kore’nin günlük yaşam uygulamaları ile tanıştırıyor. Mutlaka görmelisiniz.

8. KADİM TAPINAKLAR
Ülke,muhteşem mimari özelliklere sahip Budist tapınaklarına ev sahipliği yapmakta. Budizmin ruhunu yerinde yaşamak isteyenler için 2002’den bu yana tapınakta konaklama ve bu kültürü yakından tanıma imkanı sunuluyor.

9. ŞEHİR IŞIKLARININ BÜYÜSÜ
Seul’un modern yüzü olan dev plazaların, köprülerin, meydanların; gece ışıklarının gösterisi ile birleşmesi bu şehrin büyüsünü daha da artırmakta. Işıklandırılmış tapınaklar, saraylar gezginlere fantastik bir deneyim yaşatırken; eğlence parkları, gece şovları, gece çarşıları ve restoranları sizi şehrin dinamizmine davet ediyor. Mutlaka yaşamalısınız.

10. İLGİNÇ VE LEZZETLİ MUTFAK
Dünyanın en ilgi çekici mutfaklarından biri olan Kore mutfağı, farklı lezzetlere meraklı gezginler için sayısız seçenek sunuyor. Restoranlarda deniz mahsullerinin hakim olduğu Kore’de, sokak lezzetleri de damaklara hitap ediyor. Kore’ye özel hotdoglar, pirinç kızartmaları, meyveli tatlılar sokakta bol bol görebileceğiniz lezzetler… (sabah)

Bir Yorum Yazın

Lütfen değeri girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site İçi Arama

Sayfamızı Beğenin