Antalya Rehberi

Antalya Rehberi
1 Haziran 2015 22:34

Antalya Rehberi

Uygarlık yoluna, tüm dünyada en eski insan yerleşmelerinden biri sayılan Karain Mağarası ile çıkan Antalya yöresi, uygun iklim koşulları, zengin bitki ve hayvan varlığı, bölgenin uzak yakın ötelerinden gelen kültürlere ev sahipliği yaptı. Anadolu’nun güneybatısında bugün kendi adıyla anılan Antalya Körfezi’nin antik çağdaki adı Pamfilya Körfezi idi. Antalya, körfez çevresindekiSide, Aspendos, Perge, Phaselis gibi kentlerden çok sonra kurulmasına karşın, korunaklı limanı ve iç bölgelere görece kısa ve kolay ulaşım sağlayan dağ geçitleri gibi doğal avantajları sayesinde hızla gelişti.

Eski çağın yukarıda sayılan anlı şanlı kentleri peş peşe sönerken Antalya, varlığını gelişerek sürdürdü ve giderek salt körfezin değil, Anadolu’nun Akdeniz kıyılarındaki en önemli merkez kenti haline geldi. 20. yüzyılın ikinci yarısında giriştiği turizm hamlesi, sonuçlarını kısa sürede verdi; sahip olduğu doğal çevresi, tarih zenginliği ve hayranlık uyandıran tesisleri ile Antalya, dünyada adı en çok duyulan turizm kentleri arasında yer almaktadır.

kaleiciKaleiçi;Kaleiçi, Antalya’nın merkezinde yer alan deniz ve kara surları tarafından kuşatılan kent merkezi’ne verilen isimdir. Kaleiçi’nin sokakları ve yapıları Antalya tarihinin izlerini günümüze kadar getirmektedir. Eski evlerin önemi sadece mimari açıdan değil, aynı zamanda insanların yaşam şekli, davranışları, gelenekleri ve sosyal yönleri konusunda da çok yararlı bilgiler aktarmaktadır.

Kaleiçi’nde birçok ev aslına uygun restore edilmiştir. Kaleiçi günümüzde, eğlence yerlerinin, pansiyonların, restoranların, hediyelik eşya satan dükkanların ve antika halı satan mağazaların bulunduğu eşsiz güzellikte bir turizm merkezi olmuştur.

Kaleiçi’nde birçok tarihi cami bulur, bunların içinde en ünlüsü, Antalya’nın da simgelerinden biri olan Yivli Minare Camii’dir.

 

Bir Yorum Yazın

Lütfen değeri girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site İçi Arama

Sayfamızı Beğenin