Alaçatı’ya hemen gelin yazın geç olabilir

Alaçatı’ya hemen gelin yazın geç olabilir
18 Mayıs 2015 11:57

Alaçatı’ya hemen gelin yazın geç olabilir

Çeşme’nin yanı başındaki eski, şirin Rum kasabasını, Alaçatı’yı ziyarete gelenleri iki ayrı profilde toplamak mümkün; Sörf ve eğlence meraklıları, tarihi bir kasabanın taş evlerle çevrili sokaklarında huzuru arayanlar. Sörf ve eğlence meraklıları için en ideal mevsim Temmuz/Ağustos ayları. Bu aynı zamanda oda fiyatlarının Alaçatı’da tavan yaptığı dönemler. Ücra köşelerdeki butik otellerde bile fiyatlar 100 TL’ye ulaşıyor. Bu profilin gündüz vaktini geçireceği yer Alaçatı Port. Rüzgarın çoştuğu deniz, sörf meraklıları için biçilmez kaftan.

Rüzgarsız gün yok

Rüzgarın kuzeyden güneye, güneyden kuzeye cirit attığı koridorun merkezinde yer alan Alaçatı’ya yazın hakim rüzgar olan poyraz nefes aldırıyor. Öyleki Mayıs ayında gündüz sıcak geçen bir günün ardından gece için yanınızda hırka bulundurmazsanız üşüyebilirsiniz. Alaçatı’da rüzgarlı gün sayısı Türkiye ortalamasının hayli üzerinde. Zaten bu yüzden belde dünyanın en önemli sörf merkezlerinden birisi.

Yazın sokakta yürümek bile zor

Alaçatı Port aynı zamanda Alaçatı içerisinde gece eğlence arayanların da tek mekanı konumunda. Taş konaklarda huzur arayanlar için en uygun zaman dilimi Mayıs ile Eylül ayı. Mayıs başı ve Eylül ayının sonlarında Alaçatı nispeten daha sakin oluyor. Sokaklarında rahat rahat gezebiliyorsunuz ve fiyatlar da ona göre makul bir çerçevede seyrediyor. Tam kafa dinlemek ve biraz da yüzebilmek için ideal vakit. Ayrıca insan selinin ortasında bir yer bulup yemek yiyebilmek için mekan aramak zorunda kalmazsınız. Çünkü yazın Alaçatı’ya gelmek için bir hata yaparsınız akşam vakti sokakta yürümekte bile zorlanırsınız.

Bir Yorum Yazın

Lütfen değeri girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site İçi Arama

Sayfamızı Beğenin