Alaçatı’da turizm ile ilgili herşey var ama turizmci yok

hakan yilmaz

Hakan Yilmaz
hyilmaz@gazeteturizm.com

 

 

 

Alaçatı için, bu şirin tatil beldesine Türk turizminin parlayan yıldızı olduğunu söylemek kesinlikle abartı olmaz. Ancak turizm açısından Alaçatı’nın akademik manada ele alındığında çok ilgi çekici sonuçlar çıkacağını da öngörmek bir deha ürünü fikir sayılmaz. Çünkü Alaçatı’daki işletmelerin fiyatını yükselten otelin kalitesi değil, aksine beldenin kendisi.

Para eden işletme değil Alaçatı

Para eden, müşteriyi çeken işletmeler değil beldenin kendisi. Alaçatı’daki evler her yıl düzenli olarak ya pansiyona çevriliyor veya yeni butik oteller ekleniyor. İşletmecilere düşen ise ya kiralık bir yer bulmak yada arsa satın alıp içine Alaçatı’nın dokusuna uygun bir butik otel inşa etmek.

Parayı bulan otel açıyor

İlk Alaçatı’ya yatırım yapanlar, arkadaşlarını beldeye davet etmiş. Dolayısıyla yatırımcıların bir kısmı zaten yakın arkadaş. Bunlar ‘beyaz yakalı’ diye tarif ettiğimiz iyi eğitimli ve parası olan bir grup. Bu grubun Alaçatı’da bir fark yarattığı kesin.

Bir diğer ezici çoğunluk ise, buldukları evlerden beş veya altı oda çıkararak su akarken kaseyi doldurmanın derdine düşmüş. Hak da vermiyor değilim; sezon kısa, işletmelerin oda sayısı az. Bu yüzden profesyonel turizmciler için belde cezbedici bir konuma sahip değil. Dolayısı ile her iki grupta da turizmci kökenli olanlar azınlıkta.

Kahvaltı ve güleryüz

İşletme sahipleri ‘Türk misafirperverliği’ ile durumu kurtarıyor. Slogan belli ‘kahvaltı ve güleryüz’. İlkbahar ve sohbahar müşterisi daha ziyade konaklamanın kalitesi ile ilgilenen bir profile sahipten yazın gelenler daha ziyade ‘clupper’ olup gecenin sonunda otelin yolunu bile zor buluyor. Dolayısı ile yatak, çarşaf, sabun kalitesi vs. bakmıyor.

Sonuç olarak her ne kadar Alaçatı’da 400’ü aşkın otel adı altında işletme bulunuyorsa da otelciliğin hakkını veren tesis sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.


 

Bir Yorum Yazın

Lütfen değeri girin * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Site İçi Arama

Sayfamızı Beğenin